Narva Kunstiresidentuur avalikustab oma 2025. aasta residentuuriprogrammi valitud kunstnikud. Osalejad loovad mitmekesiseid ja kaasahaaravaid projekte, mis on seotud kohalike kogukonda ja keskkondadega. Välja võib tuua näiteks pronksivalamise töötoad, naiste terviseteemaline performance’i ja kohaspetsiifilised installatsioonid Narva-Jõesuus. Kunstnikud uurivad leiba kui kultuurisümbolit, elu-olu kahel pool Narva jõge, kaardistavad piirkonna tööstusmaastikke ning seavad proovile Eesti ja Zimbabwe arusaamad naiste ilust ja kodustest rollidest.
Kunstnikud valis välja ekspertidest koosnev žürii, sealhulgas 2024. aasta alguses NARTis resideerunud kunstnik Masha Pryven; Eesti disainer Riina Õun, kes on viinud Kreenholmi kogukonnaaias läbi töötubasid; Irina Ivanova Pikene på Broeni kuraatorite kollektiivist Kirkenesis, Norras; kunstnik Eero Alev, Eesti Kunstiakadeemia õppejõud; ja Narva kunstiresidentuuri juht Johanna Rannula.
Lisaks põhiprogrammile kutsutakse osalema mitmeid kunstiresidente ka koostööprojektide kaudu. Nende hulgas on kaks Soome Kultuurifondi toetatud duot. Jätkuvad ka Kreenholmi aia ja Narva Veneetsia saatkonna residentuurid, mille jaoks toimuvad eraldi konkursid. 2025. aasta põhiprogrammis on 13 ja kokku ligikaudu 25 residentuuri.
Bangladeshist pärit Norras elav kunstnik ja koomik Symin Adive ühendab huumorit ja haavatavust ning loob tragikoomilisi interaktiivseid kunstilisi kogemusi. NARTis plaanib Symin uurida mängulise täiskasvanuea rõõmule läbi mängulise prisma. Uurimuse pealkirjaks on “Adult Fun (No, Not Like That)”.
Berliinit pärit kunstnike ja kuraatorite trio Tina Haber, Birgit Schlieps ja Thomas Ravens uurib kunsti kaudu leiba kui kultuurilist sümbolit. Kohalikud on oodatud osalema leivalaboratooriumi vestlustes, küpsetamises ja suhtluses.
David Snoo Wilson on skulptor ja koolitaja, üks väheseid aktiivseid kellavalajaid Ühendkuningriigis. Ta praktiseerib traditsioonilist metallivalu elava esitusega, ning ta mõtestab kirikukellade tähendust ka väljaspool religiooni. Wilsonil on plaanis läbi viia pronksivalamise töötubasid ja uurida Eesti kellakultuuri.
Zimbabwes Harares elav kunstnik Miriro Mwandiambira muudab õmblus-, moe- ja juuste disaini kaasaegseks kunstiks. Residentuuris loob ta interaktiivseid skulptuure ja performance’eid, mis põimivad Eesti ja Zimbabwe traditsioone, et seavad proovile arusaamu ilust ja kodustest rollidest.
Leedu arhitekt ja teadlane Ieva Butkute uurib tööstuslike materjalide ja jäätmete elutsükleid. Narvas dokumenteerib ja kaardistab tema projekt linna tööstus- ja linnamaastike suhteid. Uurmismeetoditeks on videonarratiivid ja jutuvestmisted kogukonnaga.
Violeta Ortega-Navarrete on Mehhiko tekstiilikunstnik ja disainer, kes hetkel elab Ateenas. Tal on plaanis luua kohaspetsiifiline tekstiiliinstallatsioon, kasutada kohalikku päritolu materjale ja traditsioonilisi tehnikaid, nagu kudumine, tikkimine ja looduslike taimedega värvimine.
Austrias elavad Ukraina kunstnikeduo Eva Fomitski ja Antuumi looming ühendab fotograafia ja helide maailmad, et sünniksid skulptuurid ja kineetilised installatsioonid. Nende residentuuri projekt “Water Spell” on multisensoorne installatsioon, mille fookuses on Narva jõe äärse elu kontrastne reaalsus.
Prantsuse luuletaja Laurence Ermacova kirjutab polüfoonilisi tekste ja keskendubb mitmekeelsele identiteedile. NARTis põimib ta Narva tekstiilitööstuse ajaloolisi niite, korraldab kirjutamise töötubasid ja loob mitmekeelset luulet.
Brooklynis elav kunstnik John McGarity ühendab multimeedia kaasahaarava jutuvestmisega. McGarity plaanib luua kohaspetsiifilise projekti “Transfiguration III”, mis on inspireeritud Narva tööstusajaloost ja kogukonna narratiividest.
Vera Pirogova on Tallinnas õppinud ja praegu Berliinis elav filmirežissöör, kellel on õppinud ka bioloogiat. Vera plaanib koos Narva naistega luua dokumentaallavastuse tervisest, naiselikkust ümbritsevatest kultuurilistest müütidest ja ebausust.
Itaalia kunstnikeduo Passepartout Duo (Nicoletta Favari ja Christopher Salvito) loomingu keskmes on helid – nad muudavad igapäevaseid esemeid, nagu analoogelektroonika ja tekstiil, muuskalisteks instrumentideks. Residentuuri ajal loovad nad muusikalise raamatukogu, mis kutsub osalejaid ehitama, mängima ja jagama kogemusi.
Berliinis elav prantsuse arhitekt ja kunstnik Claire Laude uurib arhitektuurilist ruumide hävitamist ja rekonstrueerimist. Residentuuris olles loob ta ühest Narva-Jõesuu ajaloolisest puitvillast inspireeritud foto- ja kohaspetsiifilisi installatsioone.
2025. aastal tulevad NARTis ka kaks kunsntikeduot koostöös Soome Kultuurifondiga.
Tuhmat (Susse Seppälä ja Joonas Parviainen) on multidistsiplinaarne kunstikollektiiv, mis loob kineetilisi skulptuure, elavaid helimaastikke ja multisensoorseid ruume. Nende residentuur kulmineerub looduse rahustavast mõjust inspireeritud transformeeriva ruumi näol.
Kuraatorite Anna Jensen ja Eliisa Suvanto töö keskendub kohaspetsiifilistele näitustele, uute kunstiteoste tellimisele ja rändbiennaali kureerimisele erinevates kohtades. NARTis uurib duo kohalikku kogukonda, pakub tegevusi noortele ja uurib võimalust korraldada Narvas kunstibiennaali.
Kunsntike ja nende residentuuriprojektide kirjeldused on kättesaadavad NARTi kodulehel: https://www.nart.ee/et/artists/. Järgmine avatud konkurss põhiprogrammi kunstiresidentuuridele toimub 2025. aasta sügisel: https://www.nart.ee/ru/open-call/
Kontaktinfo:
Johanna Rannula
Narva kunstiresidentuuri juhataja
johanna.rannula@artun.ee
59177795