Territooriumide (Ümber)mõtestanise Kevadkool 2022
“Lähituleviku spekulatiivsed haridusasutused ja linnad”
Koos Linda Boļšakova, METASITU (Liva Dudareva ja Eduardo Cassina) ja Ingrid Svanfeldtiga
13.–19.06.2022 Narva kunstiresidentuuris. Kevadkooli avalduste esitamise tähtaeg on 25. aprill, 23:59 (EEST), 2022.
Kuidas saavad ajakirjanikud üle ajakirjandusvabaduse piirangutest? Kuidas töötavad arhitektid piirkondades, kus elanike arv väheneb? Kuidas teha koostööd taimedega? Muuhulgas käsitletakse neid küsimusi Eesti-Vene piiril toimuval kevadkoolil. Kevadkool on osa uurimisprogrammist (Re)configuring Territories, kus noored arhitektid, disainerid, kunstnikud ja ajakirjanikud arendavad poliitilist kujutlusvõimet keset sotsiaalseid, ökoloogilisi ja tehnoloogilisi muutusi. Kevadkool toimub Eesti ja Venemaa piiril asuvas Narva linnas Narva kunstiresidentuuris.
Selle aasta programm uurib kollektiivse kujutlusvõime poliitikat keset sotsiaalpoliitilisi ja tehnoloogilisi murranguid, millega praegu silmitsi seisame. Kuidas kujundavad arusaamad territoriaalsetest suhetest, paika kuulumise kogemustest, ajaloo mitmekesistest ruumikihtidest ning nende seostest inimeste ja mitteinimlike agentuuridega tuleviku kujutlusvõimet? Millised on haridusasutuste võimalikud rollid poliitilise kujutlusvõime vajalike oskuste ja teadmiste arendamisel?
*
Kevadkool kui eksperiment koos elamisel
Territooriumide ümbermõtestamise kevadkoolid on nädalapikkused kooseksisteerimise katsed, mis võimaldavad meil läbi viia erinevaid linnauuringuid, modelleerimist, lugude jutustamist, hooldamist ja õenduspraktikaid koos multidistsiplinaarse osalejatega.
Kevadkoolid põhinevad intensiivsel kooselul. Osalejad ja korraldajad elavad nädal aega koos Narva kunstiresidentuuris, historitsistlikus villas, mis ehitati algselt Kreenholmi tekstiilivabriku direktorile. Kevadkooli multidistsiplinaarsed osalejad põlmuvad üksteisega, et vaadata kriitiliselt nii Narva linnale kui ka oma valdkonnale ja eelarvamustele.
Selle aasta kevadkool koosneb kolmest kattuvast töötoast, mis moodustavad koos Spekulatiivse keskkonnahariduse kooli. Rohkem siin.
*
Mentoritest
Linda Boļšakova on teinud koostööd juhtivate teadlastega Läti riiklikust botaanikaaiast ja keskkonnalahenduste instituudist, samuti Antalya orhideede ja bioloogilise mitmekesisuse kaitse ühinguga. Projektisarja “Semina futuri: tulevase kooseksisteerimise kohatäide” jaoks tegi Boļšakova koostööd heliloojate teadlaste, veebiarendajate ja 3D-kunstnikega. Hiljuti kogus ta Sporta Pilsi linnaaedades seemnelugusid, mis paljastavad inimeste ja taimede semantika, nende suhted ja seosed.
Ingrid Svanfeldt on ajakirjanik, ajakirjanduse õppejõud ja meediaettevõtja, kellel on magistrikraad meedias ja kommunikatsioonis Helsingi ülikoolist. Praegu õpetab ta Helsingi ülikooli Rootsi sotsiaalteaduste koolis ajakirjandust ning töötab sõnavabadust ja Valgevene ajakirjanikke käsitleva rollimänguprojektiga. Tema ettevõte on tootnud Soome ringhäälingufirmale Yle dokumentaalfilme ning erinevaid lühemaid raadio- ja telesaateid.
METASITU on kollektiiv, mis uurib kuidas me suhestume territooriumiga aja ja distsipliinide lõikes kviiri homse jaoks. Nende praktika keskendub mittehierarhilisele sümbiootilisee pedagoogikale, mis väljendub urbanistika residentuurides, arhitektuursetes sekkumistes, tahtlikes kogukondades, isekirjastamises, kinnisvaraga seotud eksperimentides ja videotes. Nende töö on suures osas keskendunud kahanevatele linnadele Ida-Ukrainas: peamiselt nende käimasoleva projekti „The Degrowth Institute” kaudu, kus uurime võimalusi, kuidas mahakasvu mõisteid linna üldplaneerimisel kaasata. Degrowth Institute uuris muu hulgas ka Dubai kontoritornide vakantsus- ja hävimisprotsesse.
Lisainfo:
info@reconfiguringterritories.net
https://reconfiguringterritories.net
https://www.instagram.com/reconfiguringterritories/
https://www.facebook.com/ReconfiguringTerritories
Programmi kuraator, arhitekt
Kaisa Karvinen
kaisahkarvinen@gmail.com
+358 40 8359895
Programmi kuraator, graafiline disainer ja teadur
tommivasko@protonmail.com
+358 50 3600864
Soome Instituudi programmijuht Eestis
Duha Elsayed
duha.elsayed@finst.ee
+372 5857 5638