POSTINDUSTRIAALSE KÄITUMISMUSTRI VEEREL.
OTSIDES TEISTSUGUST PLANETAARSET ELUKORRALDUST JA KAHANEMIST SOODUSTAVAID TRAJEKTOORE
Foto: Antonio Rovaldi
“Detour in Detroit”, Francesca Berardi, 2015
Olete teretulnud kuulama vestlust Peterburis asutatud loomeühenduse TOK kuraatorite Anna Bitkina ja Maria Veitsi vahel NARTi kohapeale (Joala 18, Narva) või virtuaalselt Zoomi platvormi teel! Vestluses osalevad kunstnik Maria Kapajeva ja NARTi juht Ann Mirjam Vaikla. See on viimane 2021. aastal toimuv sündmus programmi raames “Territooriumite (ümber)mõtestamine”.
PROGRAMM
17:45-18:00 Kogunemine (NARTi 2. korruse kinosaal)
18:00-19:30 Vestlus ning publiku küsimustele vastamine
Nb! Näitus TAGANEMISTEETA. KOHALOLUHARJUTUS on sel päeval külastajatele erakorraliselt avatud (alates kella 15:00st).
Zoomi kohtumise link: https://us02web.zoom.us/j/81547427503
Sündmus toimub inglise keeles, millele eelneb eesti- ja venekeelne sissejuhatus. Sündmus salvestatakse.
Sissepääs tasuta!
Asukoht: NARTi 2. korruse kinosaal
Vestlusringi lähtekohaks on valitsev industriaalne ja majanduslik olukord nii Narvas kui mujal, mida TOK kuraatorid on uurinud oma residentuuri “Territooriumite (ümber)mõtestamine” jooksul mai- ja juunikuus 2021. Arutledes erinevate postindustriaalsete kontekstide ja kohtade üle, integreerime laguneva majandusliku, tootmis- ja arhitektuurse protsessi Ida-Virumaal laiema geograafilise ja kontseptuaalse raamistuse külge. Suurtööstus on tihtipeale jätnud parandamatud jäljed nii seal elavate inimeste kui teiste olendite keskkonda, demograafiasse, tervisesse ja mälusse, mis on saanud kahjustusi industriaalse masinavärgi tõusudest ja mõõnadest. Muutuvad tingimused tööstusele, ressursside ammendumine ning uued tingimused keskkonna kaitseks on viinud mitmete tootmisahelate sulgemiseni sundides seeläbi inimesi ära kolima või ümbermõtestama oma unistused, lootused ja tulevikuperspektiivid territooriumitel, mis on muutunud postindustriaalse kapitalismi verstapostideks. Sündmus arutleb mitmete kunsti- ja uurimisprojektide üle, mis on teostatud erinevates geopoliitilistes asukohtades ning mis tegelevad suurtööstusest tingitud sotsiaalseid ja majanduslikke tagajärgi, postkoloniaalseid majandusmudeleid, keskkonna kahjustusi ja poliitilist ökoloogiat uurivate küsimustega, eesmärgiga luua sensoorne ja intellektuaalne vastukaja elu lõhkuvatele jõujoontele.
Biograafiad:
LOOMEÜHENDUS TOK on kuraatoriduo, mille asutasid Peterburis Anna Bitkina ja Maria Veits 2010. aastal platvormina, mille abil uurida nüüdiskunsti, ühiskonnateadusi ja ühiskonnakeskset disaini lõimivaid uurimisprojekte. Venemaal ja Euroopas, Lähis-Idas ja USA-s töötava rändkollektiivina tegutseb TOK ajaloolise analüüsi ja poliitilise kujutlusvõime vahealal. Nende mitmekihilised, kestvad ja valdkondadevahelised projektid loovad uusi teadmisi muutuva poliitilise tegelikkuse põhjuste ja tagajärgede kohta. TOK uurib Nõukogude-järgse avaliku ruumi ja nüüdisaegsete linnade mehhanisme, kollektiivset mälu ja amneesiat ning ühiskondlike institutsioonide, sealhulgas hariduse ja omavalitsuse ning meedia ja avaliku arvamuse juhtimise strateegiaid. TOK-i kuraatorid on kutsutud Narva kunstiresidentuuri „Territooriumite (ümber)mõtestamine“ residentuuriprogrammi raames.
MARIA KAPAJEVA on kunstnik, kes töötab Suurbritannias ja Eestis. Tema kunstnikupraktika tegeleb äärealadel aset leidnud narratiivide ja rääkimata lugude esile toomisega keskendudes eeskätt naiste kujutamisele ja esindatusele. Tema teoseid on hiljaaegu eksponeeritud järgmistes institutsioonides: Soome Fotokunsti Muuseum (2021), Tallinna Kunstihoone galerii (2020), Leedu Fotokunsti galerii (2020) ja Läti Fotokunsti Muuseum (2019). Tema videoteosed on linastunud: VAFT (Finland, 2020), Luminocity Festival (Canada, 2018), NexT Film Festival (Romania, 2017) ja Berlin Feminist Film Week (2016). Tema kunstnikuraamat “Unistus on helge, veel ebaselge”, väljaantud Milda Books kirjastuse poolt 2020. aastal, pälvis Krazsna-Krausz Photo Book auhinna.
ANN MIRJAM VAIKLA on kunstnik ja kuraator, kes on alates 2017. aastast juhtinud Narva kunstiresidentuuri (NART). Visuaalset ja etenduskunsti ühendava praktikaga on ta üles astunud mitmesugustes kontekstides – galeriides, teatrites ja avalikus ruumis – nii Eestis kui rahvusvaheliselt. CEC ArtsLinki stipendiaadina uurib ta sotsiaalse skulptuuri rolli ja potentsiaali. Oma uurimistöös, mis ammutab inspiratsiooni kogemusest NARTis, tegeleb ta peamiselt kogukonda kaasavate kuraatoriprojektidega („Taganemisteeta. Kohaloluharjutus”, 2021; „Umbrohi toidab!“, 2021; Narva linnalaborid „Territooriumite (ümber)mõtestamine“, 2019, ja „Narva–Detroit: Postindustriaalsed piirilinnad – kuhu edasi?“, 2018).
TERRITOORIUMITE (ÜMBER)MÕTESTAMINE on kolmeaastane programm (2019, 2021—2022), mida korraldavad ühiselt Soome Instituut, Narva kunstiresidentuur ja Trojan Horse. Seda kureerivad Tommi Vasko ja Kaisa Karvinen ning toetavad Soome Instituut ja Kone Foundation.