Avamine toimub 7. detsembril 2024, kell 16.00.
Näitus on avatud 7. detsember 2024 – 2. veebruar 2025.
“Võimalikud maailmad” on Jaakko Autio ja Mika Vesalahti ühisnäitus.
Jaakko Autio loomingu tuumaks on radikaalne empaatia. Ta püüab luua ruumi, kus inimesed leiavad kontakti oma elujõu ja süütusega. See on sügav tundmus, mida tuleb aeg-ajalt uuesti üles äratada.
Näitusel on 20 kanalist koosnev heliinstallatsioon OrigiNation (2022), kus osalesid Narva ja Soome lauljad. See on lauljate improvisatsioon ja uus tõlgendus “Mu Isamaa / Maamme Laulu” viisist. Näitusel on ka uus installatsioon “Nimitta” ning ruumi keskmes asub skulptuur, mis on justkui sild kahe erineva reaalsuse vahel. Teos illustreerib, kuidas tõde võib vaatenurgast olenevalt olla kord üht-, kord teistmoodi. Ühte ja seda sama maailma võib vaadelda mitmest perspektiivist ja sellest tuleneb ka pealkiri “Võimalikud maailmad”. Näitus toob fookusesse vaataja ja tema maailmapildi.
Jaakko Autio (s. 1981) on Soome helikunstnik, kelle tööd on olnud isiku- kui ka grupinäitustel ning festivalidel Soomes ja kaugemal. Autio fookuses on tihti kuuluvuse, geopoliitilika ja radikaalse empaatia teemad, ja tema eesmärgiks on vastastikune mõistmine ja rahu.
www.jaakkoautio.com / https://www.instagram.com/jaakkoautio/
Mika VesalahtiMaalikunstnik Mika Vesalahti panustab näitusesse oma Tritonus (2024) ja Machine of the Gods of Hell (2020) seeriate maalidega. Tema looming uurib, kuidas maalikunsti ja muusika koosmõju loob uusi maailmu ning nad astuvad dialoogi eksistendi keerukustega.
These paintings by Mika Vesalahti talk about the chaos, violence and state of war of our times. We live under the pressure of violent forces and the idealistic view on the arts has been shattered. The artist questions whether painting can address the violence of the world, reconcile contradictions, release the suppressed, and can it therefore become a healing process.
Mika Vesalahti maalid räägivad meie ajastu kaosest, vägivallast ja sõdadest. Vägivaldsete jõudude surve on purustanud idealistliku vaate kunstile. Kunstnik seab kahtluse alla, kas maalikunst suudab mõtestada vägivalda, lepitada vastuolusid, lasta valla allasurutuid. Kas maalikunstist võib saada tervendav protsess?
Mika Vesalahti (s. 1967, Helsingi) lõpetas kunstiakadeemia 1992. aastal maalikunstnikuna. Ta loob maalide seeriaid, nagu näiteks monumentaalne HellGod´sMachine I–VII (2017–20). Ta on aktiivne rahvusvahelisel maastikul, nii näitustel kui ka residentuurides. Vesalahti kirjutab ja avaldab ka esseesid kunstist. Ta elab ja töötab Helsingis ja Viljandis.
https://mikavesalahti.voog.com/ https://finnishpainters.fi/painter/finnish-painter-mika-vesalahti/
Suur aitäh TAIKE-le (Arts Promotion Center Finland) kunstniku töö toetamise eest.