Narva kunstiresidentuur kutsub pühapäeval, 2. juunil Kreenholmi manufaktuuri, et tähistada traditsioonilist kunstipidu, mil nimeks “Kunstniku päev”. Traditsioon sai alguse 1980. aastate keskel ja on jätkunud Narva muuseumi eestvedamisel aastakümneid. Hiljuti kirjutas New Yorgi Museum of Modern Art artikli, kuidas 1988. aastal toimus kunstipeo ajal saja osalejaga rahvusvaheline mitteametliku kunsti seminar. See oli oluline sündmus improvisatsioonilise performance’i, installatsiooni ja avaliku kunsti arengus nõukaaja lõpu kontekstis, ning näha sai hulgaliselt avangardseid eksperimentaalseid etteasteid. 2024. aastal kolib kunstipidu aga Kreenholmi tehase territooriumile, ning see toimub Narva kunstiresidentuuri NART ja Vestervalli kunstiühingu koostöös.
Kreenholmi manufaktuuri Varesesaarel saab olema kirev programm, mis koosneb pop-up näitustest, installatsioonidest, töötubadest, kunstituuridest ja muusikast.
Kreenholmi jõuab EKA lõputööde festivali TASE satelliit-näitus, kus on Brita Benno juhendatud tudengite looming. Tanja Muravskaja teos “Hingelähedane sõna” saab omale uue kodu Joala vabrikus ja Kreenholmi sõnadega täidetud installatsioon avatakse just “Kunstnike päeva” raames.
NARTi Zimbabwe kunstiresidendi töötoas saab teha autorehvidest skulptuure ja Eesti-USA kunstnikeduo pakub võimalust külastada camera obscura’t. Kiigata saab näiteks Elo Liivi Kreenholmi mustrite installatsiooni ning Stalkerist inspireeritud Indrek Lehe Tsooni projekti raames tehasesse jõudnud Leonardo Meigase, Margus Kontuse ja Raoul Kurvitza töid.
Vestervalli kunstiühing pakub mitmeid töötubasid: näiteks Kreenholmis aastaid kunstnikuna töötanud Natalja Kapajeva annab edasi teadmisi, kuidas värvida tekstiilide taimede ja lilledega. Päeva jooksul toimub erinevaid performance’eid, ning Olga Tjurina, Anne Pärtel ja Vera Lantsova eksponeerivad kunsti-installatsioone. Täpne ja täiendustega programm selgub peatselt.
Suur kunstipidu läheneb 40. juubelile ning piirilinna pingelise elu taustal väärib kunst ja kunstnike töö erilist tähelepanu. Kreenholmi tehas pakub selleks piisavalt vabadust, ruumi ja mittekonformistlikku atmosfääri. 2. juunil avanevad Kreenholmi väravad kell 13. Programm algab kell 14 ja jätkub kuni kella 19. “Kunstniku päev” on osa Narva linna päevadest.
VAATA AJAKAVA
13.00
Algab Kunstniku päev Kreenholmis, avame Kreenholmi põhjavärava
13.30 – 14.00
Camera Obscura tuur. Kunstnikeduo Kristiin Hanimägi ja Joel Freeman, kogunemine infopunktis
14.00
Kunstniku päeva ametlik avamine
14.00 – 16.00
Zacharaha Magasa autorehvidest skulptuuride töötuba
14.00 – 16.00
Olga Toivoneni savikedra töötuba
14.00 – 16.00
Natalja Kapajeva töötuba tekstiilide värvimisest taimedega
14.00 – 17.00
Vadim Jerohhini en plein air maalimise töötuba Kreenholmi sillal
14.30 – 15.30
Kreenholmi kunstituur ARTUR. Giid Aleksei Šiškin, kogunemine infopunktis
14.30 – 15.00
EKA tudengite pop-up näituse “Kaasaegne joonistamine: kujutlemine kihtides” avamine. Juhendaja Britta Benno
15.00 – 16.00
Jelena Howarthi loeng Kunstniku päeva ja Kunstipeo ajaloost Narvas
15.00 -18.00
Žanna Golubtsova ja Jelena Sabinina ühismaalimise töötuba
15.00 – 15.30
TakepArt! projekti pop-up näituse avamine
15.30 – 16.30
Kreenholmi kunstituur ARTUR. Kogunemine infopunktis
15.30 – 16.30
Kunstnikuvestlus Tanja Muravskajaga tema teose “Hingelähedane sõna” juures. Kogunemine infopunktis
15.30 – 16.00
Camera Obscura tuur. Kogunemine infopunktis
16.00 -18.00
Tarrvi Laamanni maalimise ja uue näituse kollektsiooni valmistamise töötuba
16.00 -18.00
Katja Kuznetsova töötuba kangaste värvimistest pakutrüki tehnikas
16.30 – 17.30
Kreenholmi kunstituur ARTUR. Kogunemine infopunktis.
17.00 – 18.00
Hang duo. Olesja Luige and Josif Nikitini muusikaline etteaste
17.30 – 18.30
Kreenholmi kunstituur ARTUR. Kogunemine infopunktis
17.30 – 18.30
Camera Obscura tuur. Kogunemine infopunktis.
19.00
Kunstniku päeva lõpp, Kreenholmi põhjavärav sulgub
Kunstniku päeva programm:
★ Tanja Muravskaja teos “Hingelähedane sõna” on jõuab Kreenholmi manufaktuuri, kus ta leiab oma uue kodu ja räägib Kreenholmi endiste töötajate lugusid ja sõnu. Toimub ka vestlus kunstnikuga, kus ta avab teose loomise tagamaid ja selleks kogutud Kreenholmi lugusid.
★ Kunstnikeduo Kristiin Hanimägi (EST) ja Joel Freeman (USA) kutsub külastajaid vaatama camera obscura’sid. See on fotokaamera üks eelkäijaid, ja nüüd näeb sellest Kreenholmi vaateid. Meditatiivne kogemus, mida ümbritseb külm õhk ja kooruv värv ja mõtislused tulevikust.
★ Kunstniku päeva jooksul toimub nelja korral kunstituur ARTUR, mis viib külastajad üheskoos Kreenholmi tehase erinevatesse nurkadesse kunsti avastama, mis festivali alasse ei mahu. Tuure veab giid Aleksei Šiškin.
★ Elena Sohrannova peab loengu kunstifestivali ja kunstnikepäeva tekkimise ja toimumise ajaloost Narvas.
★ Zimbabwe kunsntiku Zacharaha Magasa pop-up näitusel näeb kasutatud autorehvidest tehtud põnevaid, värvilisi, üllatavate tekstuuride ja vormidega skulptuure. Need on tema oma looming, aga ka maikuus toimunud töötubade tulemus. Samuti toimub ka Zacharaha viimane töötuba, kus kõik külastaja saavad proovida teha rehvidest teoseid!
★ Pop-up näituseks vormuvad ka Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide tudengite valikaine “Kaasaegne joonistamine: kujutlemine kihtides” raames Narva residentuuris valminud tudengite teosed. Kursust juhendas Britta Benno.
★ TakepArt! projekti raames kaasati kogukonda kunstiaktivismi kaudu. Kohalikud fotograafid, kunstnikud, õpetajad, aktivistid ja teised kogukonnaliikmed mõtisklesid keele ja identiteedi teemadel, ning lõik eriilmelisi flaiereid, mida näeb Kreenholmis näitusel.
★ Jekaterina Kuznetsova pakutrüki töötoas saab õppida, kuidas kangadele kanda puidust templitega mustrid. Ise saab kujundada ühe rätiku. Samuti võib kaunistamiseks kaasa võtta kaasa looduslikust kangast riideese.
★ Tarrvi Laamann on kunstnik, DJ ja Jamaica reggae-kultuuri eestvedaja Eestis. Ta kutsub osalema töötoas, kus koos saab värvida ja maalida täpselt sama kirevaid ja värvilisi visuaalseid maastikke nagu on Tarrrvi enda maalidel. Tarrvi kostitab meil ka muusikaga ja ning näga saab tema pop-up näitust “Vabariik”
★ Vadim Erokhin maalib en plain air Kreenholmi sillal ja kutsub ka teisi endaga ühinema. Narva maastikumaalija tööd annavad ilmekalt edasi maastike kordumatust.
♦︎ Natalja Kapaeva töötuba “Päästame killukese suvest”. Spetsiaalse tehnoloogia abil saab luua T-särkidele, poekottidele, puuvillastele või linastele rätikutele maalilisi värskete lillede ja lehtede mustreid.
♦︎ Vera Lantsova ja Anne Pärteli installatsioon “Kreenholmi puu”. Puu võra, millel värvilised niidid, on nagu Kreenholmi sümbol.
♦︎ Olga Toivoneni savikedra töötuba. Osalejatel on võimalus õppida, kuidas käsitöölised on iidsetest aegadest loonud dekoratiivseid ja igapäevaeluks kasulikke tooteid.
♦︎ Olga Tjurina installatsioon “Mis hinges” Läbipaistvad skulptuurid, mille südame juurde saab paigutada erinevaid objekte ja sümboleid tunnetest, mis näitavad, mis on inimeste jaoks parasjagu olulised.
♦︎ Olga Tjurina installatsioon “Mäluruum”. Mälestus millestki või kellestki võib säilida argistes esemetes. Installatsioon on tehtud traadist kangastelgede osadest, milles olid kasutuses Kreenholmi kangaste kudumisel.
♦︎ Hang duett – muusikaline duo klassikalise kitarriga. Üles astuvad Olesja Luik ja Josif Nikitin.
♦︎ Žanna Golubtsova ja Jelena Sabinina kangamaali töötuba teemal “Meie linn”. Kõik külalised, nii lapsed kui ka täiskasvanud, on oodatud maalima kangale oma lemmiklinna motiive.