Tarrvi Laamanni näitus ”Vabariik”
Kreenholmi manufaktuuris
2.5-24.6.2024
Tarrvi Laamanni graafika ja maalikunsti pop-up näitus “Vabariik” toimub Kreenholmi manufaktuuris. Näitus tähistab looduse, vabaduse, armastuse ja erinevate kultuuride vahelist harmooniat.
Näituse avamine toimub neljapäeval 2. mail kell 18:00. Kogunemine on Narva kunstiresidentuuri juures aadressil Joala 18. Koos minnakse näituse juurde tehase territooriumil.
Näitus ei ole avatud igapäevaselt, vaid sinna saab korraldatud tuuridega. Järgmised tuurid on maikuu nädalavahetusel. Juunikuus on plaanis lisaks näitusetuuridele ka Tarrvi töötuba.
Tarrvi Laamann (1973) on kunstnik, DJ ja Jamaica reggae-kultuuri eestvedaja. Laamann on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe graafika erialal (2000) ning kuulub alates 1994. a Eesti Kunstnike Liitu. Alates 1998. aastast on ta korraldanud reggae-kultuuri tutvustavat ürituste sarja “Bashment”. Vaata lisa: www.laamann.ee
Reet Varblane kirjutas 2023. aastal Vabaduse galeriis toimunud näitusest:
Veel kümmekond aastat tagasi eristus Tarrvi Laamanni (1973) kunst ebaeestlasliku värvierksuse ja ekspressiivsusega. Praegune kunstipilt on märksa mitmekesisem ning mitmed noored kunstnikud ei jää Laamannile alla enesestmõistetava erksa värvikäsitlusega. Kuid Tarrvi Laamanni kunstis on palju rohkem kui dekoratiivselt hulljulge lõunamaine koloriit. Tema kunst on kasvanud välja just neist paigust, mis on kunstnikule saanud teiseks koduks, nagu näiteks Jamaica või varem ka India. Kuigi, nagu Tarrvi Laamann on ise öelnud, Jamaical võib kümneid või sadu kordi käia, kuude kaupa elada, kuid päriselt haitilaseks tuleb sündida. Nii nagu meil on lood Saaremaa ja saarlaseks sündimisega.Kunstnik alustas kõiki eksponeeritud töid Jamaical ja lõpetas Eestis, sest talle ei ole tähtis mitte ainult esmane impulss, vaid ka see, kuidas Jamaical saadud mulje või kogemus toimib ja mida tähendab Eestis. Kõigi tööde – maalide puhul on kunstnik kasutanud akrüüli kõrval ka digitrükki ja valmiskujundeid. Terviku, mida tinglikult võib nimetada ka seeriaks, aluseks on sümbolmotiiv: „Vabariigis“ on selleks banaanipuu või lihtsamalt öeldes banaan kui vabaduse sümbol. Laamann on üksikteoste pealkirjades läinud aga lausa analüütilist teed: ta on loetlenud üles banaanipuu viljas kui vabaduse sümbolis sisalduvad kasulikud ained (naatrium, mangaan, raud) või omadused (energiaallikas).Sümbolmotiivi kõrval korduvad Tarrvi Laamanni teostes kompositsioonide rütmi reguleerivad geomeetrilised elemendid (ruudud, ringid) ja värv – suuremad ja väiksemad erksad punased, kollased, rohelised, sinised laigud.„Vabariik“ on piiritletud küll kindla ajaga, kuid need ei ole ei alguse ega lõpu, kindla arvu või järjekorraga piiritletud kooslus. Need, nagu ka Tarrvi Laamanni varasemad teosed on üks suur pusle, mille osiste ümbertõstmisel saab uue terviku. Uus tervik ei ole aga ei parem ega halvem vanast tervikust, sest kõik kokku ongi elu.