Alates 12. maist 2024 on Narva Kunstiresidentuuris NART (Joala 18) avatud näitus “Linn linnas. Kreenholmi lugu”, mis tutvustab Fjodor Šantsõni makettide abil Kreenholmi ajalugu
1857. aastal asutatud Kreenholmi manufaktuurist sai kõigest mõnekümne aastaga üks suurimaid tekstiiliettevõtteid mitte ainult Vene impeeriumis, vaid kogu Euroopas. Vabriku hoonete ümber hakkas moodustuma töötajate asum, millest kujunes aja jooksul välja terve tööstuslinnak. Tänu Fjodor Šantsõni makettidele saame aimu sellest, kuidas see piirkond algselt, 80 aastat tagasi välja nägi.
Kreenholmi maketi loomise idee tuli Fjodor Šantsõnile ajal, mil ta töötas kuulsa Vana Narva maketi kallal. Fjodor võttis järgmisena ette Kreenholmi, sest selle kohta on säilinud suur hulk ajaloolist visuaal materjali. Kreenholmi makett sai alguse 2017. aastal, kui meister lõi koopia Kreenholmi haiglast, mis ehitati arhitekt ja kunstnik Aleksandr Wladovsky projekti järgi 1913. aastal. Praegu on Fjodoril valminud 45 suurt ja väikest objekti. Tulevikus on tal kavas valmistada ka vabrikuhooned. Näitusel on välja pandud erinevad tööstuslinnakus asunud hoonete maketid: ametnike hooned, tööliskasarmud, mitmesuguste asutuste jaoks mõeldud hooned ja muu.
Näitusel on eksponeeritud ka Deniss Girenko installatsioon maja ajaloost, Artjom Bassovski heliinstallatsioon “Mida kuulis maja?” ja Maria Kopõtova loodud ajajoon hoone fuajees.
Maketi autor: Fjodor Šantsõn
Kunstnik-kujundaja: Jekaterina Poltavets (Katline Graphic Design)
Näituse tiim: Johanna Rannula, Denis Jatsenko, Gleb Kuznetsov, Marika Šarova
Teostajad: Aleksei Kalatšov (MTÜ KLÖST) ja Alexander Popov (Nuthill OÜ)
Tänud: Narva Muuseumi meeskond, Maria Kopytova, Deniss Girenko, Aleksei Ivanov, Maria Železnova, Arina Jegorova, Olga Clark ja kõik intervjueeritud.
Maketid on laenuks Narva Muuseumi kogudest.
Projekti toetas Eesti Kultuurkapital.