Hasanlu Armastajad

04.01 – 31.01.2021

Hasanlu Armastajad on kunstnik, kelle töid loovad Merike Estna ja Jaime Lobato. NARTi residentuuri ajal plaanib Hasanlu Armastajad uurida piiri kui nähtust. Mida tähendab praegusel ajal, kui Vene-Eesti piir on mõnda aega suletud olnud, olla eraldatud lahusolekut rõhutava jõe poolt.

Kunstniku nimi tuleb leitud arheoloogilisest inimsäilmete leiust nimega “The Hasanlu Lovers”, mille avastasid Pennsylvania Ülikooli tiim Robert H. Dyson juhtimisel Teppe Hasanlu arheoloogiliselt alalt, Solduzi orus, Lääne-Aserbaidžaani provintsis Iraanis, 1972. aastal. Leiust tehtud fotol on kujutatud kaks justkui teineteise embuses olevat inimskeletti, mis andsid fotole nime “Hasanlu Armastajad” või “2800 aastat vana suudlus”. Parempoolne skelett lamab selili, hammaste järgi on tegemist noore täiskasvanuga, tõenäoliselt 19-22 aastat vana. Vaagna järgi on tegemist meessoost isikuga. Tervislik seisund oli inimesel tõenäoliselt hea, pole jälgi vigastustest. Vasakpoolne skelett lamab vasakul küljel, vanus ligikaudu 30-35 aastat. Soolised markerid viitavad mehele, tervislik seisund oli hea, ilma vigastusteta. Skeletipaar leiti kastilaadsest struktuurist, ainsaks objektiks kaasas kivitahvel ühe skeleti pea all. Nad surid koos ligikaudu 800 e.Kr.

Merike Estna (1980) elab ja töötab Tallinnas, Eestis. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia bakalauruse maaliõppe ning Londoni Ülikooli Goldsmiths Kolledži kunstipraktika magistriõppe 2009. aastal. Tema performatiivset loomingut on näidatud 13. Balti Trienaalil “Give Up The Ghost” Tallinnas; Kiasma Kunstimuuseumis Helsingis, Performa 17 ja Art in General NYs; Chartis Kopenhaagenis ja mujal. Tema isiknäitusi on toimunud järgnevates kohtades: Moderna Museet Malmö, Rootsi; Kunstraum, London, UK; Kim? Contemporary Art Centre, Riia, Läti; Kumu Kunstimuuseum, Tallinn, Eesti; Bosse & Baum galerii, London, UK; Karen Huber galerii, Mexico City, Mehhiko; Temnikova & Kasela galerii, Tallinn, Eesti; ja mujal. Ta on pälvinud Hansapanga stipendiumi (2004), Eduard Viiralti auhinna (2005), Kristjan Jaagu stipendiumi (2007) ja Konrad Mäe preemia (2014). Hetkel on ta Eesti Kunstnike Liidu kunstnikupalga saaja ning pälvinud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia. Teda esindavad Temnikova & Kasela galerii, Karen Huber galerii Mehhikos, Bosse & Baum galerii Londonis. Alates 2017. aastast on ta olnud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna külalisdotsent.

Jaime Lobato on Mehhikos sündinud multimeedia kunstnik, helilooja ja sõltumatu uurija, kes hetkel elab Tallinnas. Ta on õppinud Mehhiko Rahvuslikus Ülikoolis (UNAM) muusika erialal. Tema isiknäituste hulka kuuluvad „Sound Experimentation“ Laboratorio Arte Alamedas Mehhikos ning tema retrospektiiv Xalapa Kaasaegse Kunsti Galeriis. Tema loomingut leidub nii riiklikes kui personaalsetes kunstikogudes. Multimeedia kunstnikuna on ta osalenud mitmel grupinäitusel Mehhikos, Berliinis, New Yorgis, Madriidis, Montevideos, Hamiltonis ja Saõ Paulos. Ta on teinud koostööd kunstnikega Ameerikast, Aafrikast ja Euroopast. Uurijana on ta töötanud Scientific Visualization Labis ja Virtual Reality Observatory Ixtli’s, ta on asutanud organisatsiooni SEMIMUTICAS (Research Seminar in Music, Mathematics and Computer Studies) ja biohäkkeri ruumi Independencia BioLab Mexico City’s. Praegu osaleb ta Mehhiko Rahvuslikus Ülikooli mitmes kunsti ja teaduse projektis, koostöös sealsete Rakendusmatemaatika ja Süsteemiuuringute Instituudi, Esteetikauuringute Instituudi ja Rakufüsioloogia Instituudiga. Tal on mitmeid rahvusvahelisi publikatsioone konverentsiväljannetes, teaduslikes ajakirjades, raamatutes, ning kogumikes.

Hasanlu Armastajad

Hasanlu Armastajad

/ EE & MX

lingid:

instagram.com